Mario Nenadić: Migracije su danas globalni međunarodni problem
Mario Nenadić, dipl.pravnik
ASOCIJACIJA NEZAVISNIH INTELEKTUALACA
KRUG 99, SARAJEVO – Uvodno izlaganje
MIGRANTSKA KRIZA U BIH
(Migranti u procjepu između politike i humanitarnog prava)
Teze za izlaganje :
I – Stanje izbjeglištva i raseljeništva u svijetu
- Migracije su danas globalni međunarodni problem
- Broj izbjeglih i raseljenih u svijetu je oko 65,6 mil (42,3 mil raseljenih i 22,3 mil izbjeglica) i taj je broj u stalnom porastu. Najviše izbjeglica je iz Sirije (oko 6 mil) i Južnog Sudana (oko 1,9 mil). Pola od toga su djeca. Stanje je sve komplikovanije, svaki 13.stanovnik Planete, danas je izbjeglica, a svake tri sekunde u svijetu jedna osoba biva prognana, izbjegla ili raseljena !
II – Iskustva BiH
- Izbjeglištvo (U periodu 1992.-1995.godine BiH imala je oko 2,2 mil raseljenih i izbjeglih osoba, od čega izbjeglice u preko 100 zemalja na svim kontinetntima i u više od 40 vrsta različitih statusa )
- Raseljeništvo (u BiH oko 1,2 mil raseljenih)
- Izbjeglice u BiH (izbjeglice, Srbi iz Hrvatske , oko 30.000)
- Privremeni prihvat (Albanci sa Kosova, Bošnjaci iz Sandžaka u periodu 1989/90 godine)
- Readmisija (BiH ima potpisane sporazume o readmisiji – ponovnom preuzimanju sa više od 30 zemalja svijeta i EU. Ti sporazumi je obavezuju da preuzme sve svoje državljane koji bespravno borave u zemljama potpisnicama, ali i migrante i strance koji su imali zadnje poznato boravište u BiH.
Međusobna veza pobrojanih problema (znatan utjecaj na Anex VII, isti kapaciteti i dr.)
III– Aktuelna situacija
- Opće stanje u svijetu je NESPREMNOST, a rekao bih i dehumanizacija, otpori („žice protiv migranata“)…
- Decenijama građen azilantski sistem širom svijeta je zbog masovnih migracija značajno urušen tokom prethodnih 4-5 godina i taj sistem se sada ponovno uspostavlja
- UNHCR i druge UN agencije, IOM, Crveni Križ i druge nadležne međunarodne organizacije rade izuzetan posao i suočavaju se sa novim i novim izazovima, svakodnevno se javljaju nova žarišta i krize, teško je upravljati tolikim migracijama širom svijeta
- Ljudska prava, humanitarno pravo (pravo na život i zdravlje, pravo na dom, sigurnost, hranu, smještaj…)
- Programi preseljenja u „treće“ zemlje
IV – Stanje migracija u BiH danas
- Brojno stanje migranata, a time i porijeklo je očigledno neutvrđeno i nepoznato, to je jedan od najvećih problema)
- Nema još uvijek centralne evidencije
- Neblagovremena akcija državnih vlasti (u Regionu, pored državne granice BiH, migrantske kolone- rute kreću se već tri i više godina)
- Politika i sigurnost
Politika neutvrđena, skoro bez šanse da bude jedinstvena na razini BiH, a kao što znamo „migracije, izbjeglice i azil“ su jedna od desetak izvornih nadležnosti BiH (izjave visokih dužnosnika vrlo oštre i podijeljene, od onih da „njihovi atari“ neće biti prostor za prihvat migranata, do onih koji su veoma posvečeni i ovaj problem tretiraju kao humanitarni) . Po jednima je to državni udar, po drugima udar na jedan BH entitet, a po trečima to je prijetnja stibilnosti jednog kantona…
U takvom političkom okruženju, Vijeće ministara BiH usvojilo je Akcioni plan hitnih mjera u vezi s migrantskom krizom :
– oformljen Operativni štab, u cilju koordiniranja svih aktivnosti za rješavanje migrantske krize na human i dostojanstven način u BiH.
– Migrantska kriza problem je cijele BiH i neophodno je da se u njeno rješavanje uključe sve institucije u BiH
– Plan sadrži paket hitnih mjera usmjerenih na osiguranje bolje kontrole granice, efikasniju borbu protiv nezakonitih migracija na teritoriji BiH, realiziranje sporazuma o readmisiji, te jačanje readmisijskih i kapaciteta u području azila i dr.
– Povećati smještajne kapacitete u BiH za migrante i ranjive kategorije u saradnji s nevladinim i međunarodnim organizacijama.
– Od nadležnih institucija u Srbiji, Crnoj Gori i Evropskoj uniji zatražit će se preduzimanje aktivnosti u vezi s rješavanjem migrantske krize u BiH.
– Ojačati saradnju policijskih agencija u BiH i intenzivirati saradnju sa tijelima nadležnim za upravljanje granicom susjednih zemalja i EU.
Sigurnost je očigledno narušena .
- Ukupan odnos prema migrantima, a posebno angažman policije protiv migrantske kolone, poslao je grozne slike u svijet
- Ovim zadnjim potezima BH vlasti, biće sigurno nanešena velika šteta međunarodno-pravnom položaju BiH
- To će sigurno jako otežati i priliv sredstava državi za predmetne namjene, jer UNHCR i drugi, u odnosu na posvečenost države, njen humanitaran pristup u skladu sa ratificiranim konvencijama, „nagradit“ će međunarodnim fondovima ili će zemlju tretirati kao nesigurno i nestabilno područje za prihvat migranata, tako da će se teže opredjeljivati za ulaganja
- Princip „nevračanja“ (kontrola granica je ključno pitanje za razvoj situacije u narednom periodu i kontrolu migracija)
V – Predstojeće aktivnosti (Sve dalje zavisi od statusa)
- Utvrđivanje statusa je trenutno ključno pitanje !
- Zakon o azilu sadrži solidna pravna rješenja za ovakvu situaciju
- Veliki posao je na Ministarstvu sigurnosti BiH, koje putem svojih agencija ima glavnu ulogu u utvrđivanju pravnog statusa
Vrste statusa :
- Privremeni boravak iz humanitarnih razloga
- na prijedlog Ministarstva, određuje Vijeće ministara
- pripada pravo na: adekvatan i siguran smještaj, pristup hitnoj medicinskoj zaštiti, psihološku pomoć, informisanje o pravnom statusu, pravnu pomoć u toku krivičnog i drugih postupaka u kojima ostvaruje druga prava, pod određenim uvjetima i pravo na rad i osnovno obrazovanje
- Međunarodna zaštita (međunarodna zaštita je status koji nadležni organ u BiH priznaje izbjeglici ili strancu koji ispunjava uslove za supsidijarnu zaštitu)
- Status izbjeglice
- Supsidijarna zaštita
- Privremena zaštita u slučaju masovnog priliva (odobrava Ministarstvo sigurnosti na vrijeme od šest mjeseci, a najduže dvije godine +1godinu Vijeće ministara).
Sada je pitanje da li migranti žele i da li su zatražili azil u BiH !!!
VI – Pristup pravima (Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice)
- Smještaj (Salakovac pun, šta dalje ?)
- Ishrana
- Zdravstvo
- Školstvo
- Prevoz
- Socijalna zaštita
- Školstvo
- Identifikacioni dokument (potvrda o identitetu, izbjeglički karton…)
- Sloboda kretanja
Priliv sredstava zavisi također i od participacije države, kako u političkom tako i financijskom i dr. participiranju i posvećenosti u rješavanju predmetnih pitanja.
Sarajevo, 20.5.2018.godine